O nás

1. Bouře v moři informací

1.1.  S rozkvětem internetu a svobodného šíření informací jsme stále častěji stavěni před nelehký úkol tyto informace nějakým způsobem třídit a přebírat. Čím odbornější jsou záležitosti, jimiž jsme nuceni se při tom zabývat, tím větší jsou nároky na naše znalostní zázemí.

1.2.  V oblastech, které jdou jaksi „mimo nás“ namnoze spoléháme na autority a patřičnou erudici, již u nich předpokládáme. Je to docela pochopitelné, vždyť každá vědní disciplína má svou historii a odpovídající pojmový aparát.

1.3.  Spolu s poznáním se v daném oboru vyvíjela i metodologie, kterak tohoto poznání docílit. A že je tato metodologie správná, obvykle zase vidíme na její úspěšnosti, tedy na tom, jak se vyvíjí daný obor.

1.4.  Chceme-li tedy do dané vědní oblasti proniknout, čeká nás, už jen proto, abychom porozuměli výkladu látky, skutečně mnohé, jemuž je třeba se naučit.

1.5.  Přiznejme si nyní, kdo z nás je schopen takto pojmout vše z matematiky, fyziky, chemie, biologie, geologie, geografie, historie, filozofie, sociologie, psychologie, muzikologie a celé nekonečné plejády dalších nauk? Známe toliko jediného: Járu Cimrmana!

🙂

2. Bouře v moři informací jazykovědných

2.1 Dlouho jsem se domníval, že zcela stejně je tomu i v otázkách jazykovědných. Tedy alespoň dokud jsem na internetu nenarazil na osobnost dr. Igora Turečka, a jeho článek „Netušené objevy o Slovanech“, který mne z tohoto mého omylu poměrně rychle vyvedl. Na stránkách serveru OSEL.cz, kde v minulosti publikoval zejména články věnované klimatologii, publikoval i několik textů úzce se dotýkajících jazykovědy. Byl to právě jeho článek „Netušené objevy o Slovanech“, který mne přiměl k tomu, abych o několik let později založil tento blog na obranu zdravého rozumu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *